۱۳۹۰ تیر ۲۰, دوشنبه

سید محمد خاتمی: مگر میشود این همه در زندان باشند، احزاب محدود باشند، فضا امنیتی باشد و بگوئیم انتخابات آزاد داریم؟ترجیح میدم متن بدون کم و کاست منتشر شده صحبت‌های خاتمی رو بگذارم، صحبت‌هایی‌ که ادعا شده نوار صوتی آن موجود است، صحبت‌هایی‌ که باید ثبت شود، نه برای اینکه عجیبند و غیر قابل باور که برای قالب کسانی‌ که در داخل از نزدیک دستی‌ بر آتش دارند همراستایی غیر قابل کتمانی با گفته‌های قبلی‌ این سید دارد، ولی‌ باید ثبت شود تا امید داشته باشیم تا صراحت آن جمعی از دوستان کم تحمل را اندکی‌ اقناع کند، صراحتی که در میان دولتمردان سمت ما نیز کمتر دیده و شنیده شده است، متن کامل آن به شرح زیر است:

میهن ـ محمدجواد اکبرین: سیدمحمد خاتمی به تازگی در دیدار با جمعی از فعالان سیاسی شمال کشور به طرح صریح دیدگاهش درباره انتخابات پیش رو پرداخته که به هر دلیلی منتشر نشده است. خاتمی در آن دیدار به صراحت گفته است « ما از سال۸۴ نباید در انتخابات شرکت میکردیم! متاسفانه این اشتباه ما بود. این بار اگر شرایط فراهم نشد حتما در انتخابات شرکت نمی کنیم». وی البته افزود که «این نظر شخصی من است و همه باید بعد از شور و رایزنی با هم تصمیم بگیریم».

خاتمی در این دیدار که فایل صوتی اش توسط یکی از حاضران در جلسه، در اختیار روزنامه میهن قرار گرفته، تاکید کرده است که: «مگر میتوانیم از حقوق مردم بگذریم؟ گیرم که تمام کسانی که در این حوادث کشته دادند بیایند بگویند از خون فرزندمان گذشتیم! اما مگر میتوان از حقوق حقه مردم گذشت؟ خیر. زندانیان سیاسی حتما باید آزاد شوند. فضای امنیتی باید باز شود. انتخابات باید آزادانه برگزار شود. مگر با آقای موسوی و کروبی قرار نگذاشتیم که سه شرط فوق را داشته باشیم و به آینده نگاه کنیم؟ در عین حال حرفهای من میتواند به عنوان یک اتمام حجت تلقی شود. هر چند به نظر نمیرسد گوش شنوائی وجود داشته باشد. اما روزی تاریخ قضاوت خواهد کرد».

خاتمی در این دیدار شفاف تر از همیشه سخن گفته و تصریح کرده است که: «تا زمانی که مجری و ناظر انتخابات مطمئن نباشند و هر دو از یک جریان باشند، مطمئنا انتخابات سالم نیست. برگزار کنندکان انتخابات از معتمدان کشور باید باشند. نه آنکه از یک گروه خاص با تندروانه ترین افکار، مسئول باشند. بیایند از همین احزاب موجود افرادی را بدین منظور انتخاب کنند تا انتخابات سالم تری داشته باشیم، اگر شرایط فراهم نشد حتما در انتخابات شرکت نکنیم.

خاتمی اما این دیدگاه را «نظر شخصی» اش می خواند و می گوید: «همه باید بعد از شور و رایزنی با هم تصمیم بگیریم؛ ما از سال ۸۴ نباید در انتخابات شرکت میکردیم، متاسفانه این اشتباه ما بود (…) بنده نظرم این است که در صورت عدم تحقق شروط مان به هیچ وجه در انتخابات شرکت نکنیم و نمیتوانیم آتش تنوری بشویم که نانش برای کس دیگری پخته میشود. هر چند باید در این مورد اجماع صورت بگیرد. این امکان که تا انتخابات حوادث زیادی پیش بیاید هست، اما تا امروز هیچ نشان روشنی برای برگزاری یک انتخابات سالم دیده نمیشود».

خاتمی در ارتباط با انتقاداتی که نسبت به وی در باره مواضع اش مطرح می شود گفته است: «تفاوت رهبران با نخبگان سیاسی این است که نزدیکترین راه برای رسیدن به ایده ها و آمالها را بیابند. احساسات بلند و خواسته های بزرگ جوانان قابل درک است و باید به آنان گفت که نباید مایوس شوند. اما باید بدانیم که همه امکانات در اختیار نیست ، ضمن آنکه از همه امکانات موجود هم نمی توان استفاده کرد».

وی درباره دفاعش از اصل نظام تاکید کرده است که: «تکیه کردن روی اصل نظام انحراف از اصل مساله نیست. من به اسلام اعتقاد دارم. به جمهوری اسلامی اعتقاد دارم. اما تعریفم از جمهوری اسلامی ظرفی است که همه ملت در آن بگنجد».

خاتمی در ادامه گفته است: «انتخابات حق ماست. اگر در انتخابات شرکت نکنیم جوابگو ما نیستیم؛ بلکه کسانی باید پاسخگو باشند که اجازه شرکت در انتخابات را به ما ندادند. برای اینکه در انتخابات مشارکت کنیم باید شرایط فراهم باشد. باز شدن فضای امنیتی، آزادی زندانیان سیاسی و اتخابات آزاد به صورت عملی. مگر میشود این همه در زندان باشند، احزاب محدود باشند، فضا امنیتی باشد و بگوئیم انتخابات آزاد داریم؟نیروهای نظامی نباید در انتخابات دخالت کنند. بحث نظارت استصوابی باید حل شود تا همه افکار موجود بتوانند نماینده داشته باشند. اینطور نباشد که هر کس را نپسندیدند به عنوان ضد ولایت و ضد نظام ردش کنند و بعد بگیرندش».

رئیس بنیاد باران در این دیدار هشدار داده است که «ایران در حال از بین رفتن است. سرمایه کشور را دارند از بین میبرند. اقتصاد را نابود کرده اند. آبروی ملت را به باد داده اند. برای اینکه این آقایان باشند این همه هزینه شد. خون ریخته شد، زندانها پر شد. حالا اینها هم بد شده اند. سهام عدالت غیر قانونی بود. پول را به اسم دیگری میگرفتند سهام عدالت پخش میکردند به امید این که زمان نیاز، مردم به حمایتشان به خیابان بیایند که نیامدند. آقای موسوی در مناظره انتخاباتی گفت دولت، دولت رمالی است. گفتند حرف اشتباهی بوده، حالا ببینید خودشان آش را چه شور میکنند؟»

محمد خاتمی در پایان گفته است: «جنبش سبز یعنی جنبش آزادی و البته آزادی انتخابات. جنبش سبز، عزیز و بزرگوار است. دلمان از حصر آقایان موسوی و کروبی خون است. امیدوارم شاهد رفع حصر ایشان و همسرانشان و البته آزادی تمام زندانیان سیاسی باشیم؛ اما مطمئنا از خواستهای ملی و اساسی کوتاه نمی آئیم».

۴ نظر:

 1. اين آقاي خاتمي معمم جزو مهرهاي آخوندي است و با تزوير و زبان بازي به طريقي مي خواهد مردم را به انتخاب بكشد و مردم در انتخابات شركت كنند

  مردم نبايد در انتخابات شركت كنند و روز انتخابات از منزل خارج شوند و اين كار يك رفراندوم و مخالفت با حكومت است و وحدت و اتحاد مردم را مي رسان

  هيچكس نبايد در انتخابات شركت كند ما كسي را نمي شناسيم و كسي از مهره ها ما را نمي شناسد و كاري تا كنون براي مردم انجام نداده است و شركت كردن در انتخابات يعني تاييد و قبول حاكميت و جمهوري اسلامي

  پاسخحذف
 2. لــطـفـا بـخـوانید

  دوستان عزیز چرا به جای انتقاد بـه خـاتمی او را تخریـب می کنیـم و چرا باتخریب او به کـودتـاگـران و مجاهدین کمک و دل آنها را شاد و دل خودمان را سرد می کنیم در حال حاضر هم که میرحسین و کروبی فراموش شدند (( اتحاد رمز پیروزی))
  متاسفانه برخی دوستان احساسی برخورد می کنند و سیاست مثل فوتبال یه همچین چیزی می بینند
  این دوستانی که از 18 تیر 78 کینه به دل دارند خبر ندارند اون سالها چه قدر راحت آدم می کشتند ولی نه دوربین موبایلی بود نه رسانه ای بود
  خاتمی در کنار ما ایستاد و بارها صحبت از انتخاب آزاد کرد ،(( کسانی که چهره خاتمی را خراب می کنند یا از ما نیستند یا دوستانی هستند که احساسی به سیاست نگاه می کنند و نمی دانند با تــخـریـب خـاتـمی چه قدر دل کودتــاگــران و مجاهدیــن را شاد و چخ کمک بزرگی به آنها می کنند بهتره انتـقاد کنیم اما تخریب نکنیم ))

  پاسخحذف
 3. .....لــطـفـا بـخـوانید .......خطاب به برخی از دوستـان
  فراموشی میرحسین و کروبی تخریب چهره خاتمی به جای انتقاد ،
  دوستان عزیز چرا به جای انتقاد بـه خـاتمی او را تخریـب می کنیـم و چرا باتخریب او به کـودتـاگـران و مجاهدین کمک و دل آنها را شاد و دل خودمان را سرد می کنیم در حال حاضر هم که میرحسین و کروبی فراموش شدند (( اتحاد رمز پیروزی))
  متاسفانه برخی دوستان احساسی برخورد می کنند و سیاست مثل فوتبال یا همچین چیزی می بینند
  این دوستانی که از 18 تیر 78 کینه به دل دارند خبر ندارند اون سالها چه قدر راحت آدم می کشتند ولی نه دوربین موبایلی بود نه رسانه ای بود
  خاتمی در کنار ما ایستاد و بارها صحبت از انتخاب آزاد کرد ،(( کسانی که چهره خاتمی را خراب می کنند یا از ما نیستند یا دوستانی هستند که احساسی به سیاست نگاه می کنند و نمی دانند با تــخـریـب خـاتـمی چه قدر دل کودتــاگــران و مجاهدیــن را شاد و چخ کمک بزرگی به آنها می کنند بهتره انتـقاد کنیم اما تخریب نکنیم ))

  پاسخحذف
 4. خاتمی صداقت دارد و به هیچ عنوان نمیتوان او را از مهره های حکومت دیکتاتوری نامید. او با مردم است و در راه سر افرازی ایران و ایرانی قدم بر میدارد. راه و چاه را میشناسد و اگر شروطی را که خواسته محقق نشود نه او و نه هیچ وطن پرستی که خواهان عزت ایرانی است در انتخابات فرمایشی شرکت نخواهد کرد.این فقط حرف خاتمی نیست. از شروع بحث انتخابات در ابتدای سال 90 در هر جا و مکانی ملت این حرف را تکرار کرده است.

  پاسخحذف