۱۳۹۰ فروردین ۱۶, سه‌شنبه

این تاریخ است - روایتی از آنچه که ابراهیم یزدی در مدرسه علوی انجام داد


دیروز مطلبی از آقای مسعود بهنود در سایت های متفاوت منتشر شد که متاسفانه در لابلای دیگر مطالب گم شد و کمتر دیده و خوانده شد: روایتی از تاریخ، روایتی از آنچه که واقعا حادث شده، نه آنچه که ذهن مقصر طلب بسیاری طالب بیان آن است، ذهن هایی که فارغ از انگیزه فاعلان آن، همه چیز و همه کس درگیر در انقلاب و حوادث اول انقلاب را زیر یک مجموعه مقصر میداند و شایسته یک نوع مجازات. میخواهد دکتر بازرگانی باشد که ماند که بتواند اندک تغییری ایجاد کند، یا خلخالی که شرح جنایات هایش پشت هر کسی را میلرزاند. و چه زشت که برنده این بازی از میدان فرار کردگانی اند که تنها کاری که کردند پاک نگاه داشتن دامان بی خاصیت شان بود، تا برسد این روزهایی که از فلان ممالک اروپایی مدعی شوند.
با اجازه آقای بهنود عزیز و سایت های مرجعی که این مطلب درشان منتشر شد، تنها قسمت روایات تاریخی آن را انتخاب میکنم که البته که هر کس کامل آن را بخواهد رفرنس آن در همین مطلب موجود است. دوباره مینویسم تا بر دیگر بیان شود.
.......

اما کسی نه می توانست جلو دستگیری ها و تحویل ها را بگیرد و نه کسی می توانست هراس و بلاتکلیفی آن ها را چاره کند که در کلاس سوم کت بسته بودند و آیت الله ربانی شیرازی شده بود مسؤولشان. تا خبر رسید عکاسی ها و شماره دادن ها به سفارش شیخ صادق خلخالی است که به سخنان تند و آتشین در همان چند روز شناخته شده بود. به لحظه ای خبر صدور حکم اعدام برای چهل نفر در شهر پیچید و مخابره شد به جهان. چنین بود تا دکتر یزدی از اتاق محل سکونت آیت الله خمینی بیرون آمد و خبر داد که چنین نیست و کسی اعدام نمی شود و دادگاه های انقلابی هنوز تشکیل نشده اند. اما در همان لحظه خلخالی در طبقه بالا چند خبرنگار را جمع کرده بود و وعده می داد دست کم سی تن راهی شوند و مژده می داد به شهرهای دیگر که بزودی می آیم. همه در هیجان اعدام هائی بودند که خبرهای نقیض درباره اش می رسید. به چشم دیده می شد که سرنوشت آن جمع پریشان و منتظر به موئی بسته است. خلخالی می رفت در اتاق و بیرون می آمد شادمان مژده شبی سی اعدام می داد و دکتر یزدی در مقام معاون نخست وزیر می رفت و نیم ساعت طول می کشید باز می آمد و تکذیب می کرد. به چشم می شد دید که گروه های سیاسی هوادار خلخالی بودند. جوخه اعدام وی هنوز تشکیل نشده بود دویست سیصد داوطلب داشت، نام نویسی ها شروع شده بود. روزنامه های عصر بیرون آمدند و سی عکس را با شماره چاپ کرده بودند. یواش یواش دو سه خانواده از محبوسین رسیدند و با احتیاط می گریستند و کار را تمام شده می دیدند. اما با واکنش تند کسانی که تازه از زندان های ساواک بیرون آمده بودند مجالی برای ماندن و جنازه خواستن خانواده زندانیان تازه نبود. باز در همچنان باز و بسته می شد و خبرهای نقیض می رسید. تا وقتی که قطعی شد که به اصرار دکتر یزدی و درخواست مهندس بازرگان، با وجود تمام تدارکات فقط چهار تن، آن هم نظامی، امشب اعدام می شوند. خلخالی به غضب قهر کرد و برای دکتر یزدی هم خط و نشانی کشید به صدای بلند. پدر رضائی ها که قرار بود برای سی اعدامی لحظه قبل از تیر سخن براند قهر کرد و گفت برای چهار تن صرف نمی کند [درست به همین لفظ]. در این لحظه من شنیدم که دکتر یزدی که روی لبه پله ها نشسته بود و از خستگی پیدا بود که دارد از دست می رود، گفت باید بمانم و مطمئن شویم زندانیان به محل امن منتقل می شوند.

......


۳ نظر:

 1. نظر طاهری اصفهانی در خصوص اعلمیت یا اصلح بودن تقلید از آیت الله العظمی خامنه ای

  http://salehat.ir/index.php?option=com_content&view=article&id=141&catid=41

  پاسخحذف
 2. film e daadgaahe Rahimi mowjood hast.

  dar ketaabi ke aghaye Mike Evans neveshte, chandin source e mostanad goftand ke Ebrahim Yazdi mamoore CIA boode.

  Ebrahim Yazdi va Chamraan jonbeshe Amal ro dar Lobnaan dorost kardan. az Iran javoon haaro farib midaadan, mibordan Sooriye, Libi va Lobnaan ke jange cheriki yaad begiran, kaar haaye terroristi yaad begiran, biaan Iran ro beham berizan.

  rooze ghabl az hamle be sefaarate Amrika, Yazdi ba Berzinski dar Mesr didaar kard.
  Yazdi ba ejrazye senarioye hamle be sefaarate amrika, va ghatlo aame arteshe iran, cheraaghe sabz ro be saddam baraaye hamle be iran neshoon daad.

  http://www.amazon.com/Jimmy-Carter-Liberal-World-Chaos/dp/0935199330/ref=sr_1_14?ie=UTF8&qid=1302033622&sr=8-14

  omidvaram ketaabe balaa ro betoonin motaale'e konin, va biyaamoozim ke mostanad sohbat konim, na az rooye ehsaas.

  in daastaane shoma dar morede aghaaye Yazdi, hich sanade mahkame pasandi nadaare, va faghat yek daastaane.

  vali daadgaahe mohaakemeye Rahimi ro hame didan.

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. حالا کتاب جنابعالی خیلی مهم و محکمه پسنده؟!!چمران آدمها رو فریب می داد؟؟ چون یه خارجی گفته، شد مستند؟!

   حذف